Skróty klawiszowe:

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Włodowicewtorek, 28 stycznia 2020 r.

imieniny: Agnieszka, Karina

Rozmiar tekstu:
 Oficjalna strona WWW

Ekologiczne w Gminie Włodowice

Strona główna » Ochrona Środowiska » Ekologiczne w Gminie Włodowice

Mieszkańcy bloków gminy Włodowice, a zwłaszcza osiedla „Skarpa” zapragnęli by otaczająca ich przestrzeń została wzbogacona o strefę zieleni. Przed powstaniem budynków mieszkalnych, tereny te pokryte były krzewami, w którym żyły rodzime gatunki ptaków i owadów. Pragną odnowić ekosystem.
Z pomocą dofinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej inicjatywa ma swoje „pięć minut”. W ramach działań, które zostaną zrealizowane w II kwartale tego roku, zaplanowano rewitalizację zieleni, w której skład wchodzą: zakup ziemi ogrodniczej, kory, roślin rodzimych, agrowłókniny, zakup narzędzi niezbędnych do realizacji inicjatywy, ławek i koszy.
Mieszkańcy bloków w odnowionym miejscu będą mogli odpocząć, zrelaksować, a także zwyczajnie odnaleźć „swój skrawek natury”.
W tej samej gminie Centrum Rozwoju Lokalnego zaplanowało inicjatywę polegającą na oczyszczeniu terenu wokół zbiornika wodnego położonego na obszarze przylegającym do Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej.
W ramach dofinansowania z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaplanowano usunięcie odrostów, rozłogów po dzikiej roślinności, poprawienie statyki drzew, regulacje koron, usunięcie nadmiernej ilości tataraku zwyczajnego oraz przerzedzenie terenu wodnego o zbędne rośliny. W ramach tego zadania planuje się uporządkować naturalną linię brzegową zbiornika, utwardzić i wyplantować teren wokół niego. Regulacja naturalnej linii brzegowej nastąpi przy użyciu koparki  (skarpowanie brzegu stawu), która między innymi wykarczuje szuwary, wydobędzie osady, odmuli staw. Następnie planuje się  posadzić grupę roślin nadających się do nasadzenia przy naturalnych zbiornikach wodnych. W roślinność wokół zbiornika planuje się wkomponować kosze lęgowe dla dzikiego ptactwa celem zwiększenia możliwości adaptacyjnych rodzimych gatunków np.: dzikich kaczek.
W związane z zagospodarowaniem i sadzeniem roślin prace zaangażują się pracownicy Ośrodka, członkowie KGW oraz lokalna społeczność. Wszyscy ochotnicy zobowiązali się do pracy fizycznej podczas sadzenia roślin oraz ich dalszej pielęgnacji po ukończeniu projektu. Pomoże to w długotrwałym, przyjemnym korzystaniu z obiektu w przyszłości.

Źródło informacji: Urząd Gminy Włodowice. Data utworzenia: 2017-01-18.
Wprowadził do systemu: Krzysztof Sygiet. Data wprowadzenia: 2017-01-18 14:24:00.
Zatwierdził do publikacji: Krzysztof Sygiet. Data publikacji: 2017-01-18 14:24:00.
czytano: 469 razy, id: 4637
drukuj zapisz do PDF poleć artykuł


Rejestr zmian
2017-01-18
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-18
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-18
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-18
Nowa wiadomość
Krzysztof Sygiet

Strona główna

 Filtrowanie bieżącej kategoriiArchiwum:

 Informacje

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

 Newsletter

WŁODOWICE
GW - gmina wiejska, Krakowska 26 42-421

tel.: (34) 315 30 01, (34) 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

Witamy w nowej wersji systemu BIP.
Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Gminy Włodowice 2020