Skróty klawiszowe:

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Włodowicewtorek, 28 stycznia 2020 r.

imieniny: Agnieszka, Karina

Rozmiar tekstu:
 Oficjalna strona WWW

Włodowice z ekologią za pan brat

Strona główna » Ochrona Środowiska » Włodowice z ekologią za pan brat

To już ostatnie tygodnie realizacji projektu „Eco-lokalnie”, który prowadzi Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Projekt trwa od 1 lipca 2015 roku i zakłada realizację 23 inicjatyw dotyczących poprawy środowiska naturalnego, które angażują społeczność lokalną do wspólnego działania. Przedsięwzięcie dofinansowane jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a całkowity koszt projektu to prawie 500 tysięcy złotych. Poszczególne inicjatywy realizowane były na terenie trzech powiatów. Najwięcej z nich, bo aż 14, zrealizowano w powiecie zawierciańskim, cztery w powiecie częstochowskim i pięć w powiecie myszkowskim. Poniżej prezentujemy koncepcje zrealizowane w gminie Włodowice.
„Rekultywacja terenu i odnowienie zieleni w części ogrodu Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej” to projekt, którego inicjatorami byli Jolanta Rowecka, Zbigniew Sołtys oraz Barbara Łakota. W ramach przedsięwzięcia zostały zasadzone rośliny rodzime, tj. róże, azalie i wrzosy. Usunięto stare skarpy i krzewy, zakupiono nową ziemię i korę oraz niezbędny sprzęt ogrodniczy. Na nowo powstałym miejscu stanęła tablica informacyjno-edukacyjna. W ramach zadania zostały zorganizowane warsztaty sadzenia roślin, w których uczestniczyli wychowankowie i pracownicy Ośrodka, mieszkańcy Góry Włodowskiej i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Efektem wspólnej pracy był nowo powstały przepiękny ogród.
Kolejnym projektem była „Rekultywacja terenu i odnowienie zieleni przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włodowicach”. Inicjatorem zadania była Wiesława Janikowska, występująca jako osoba fizyczna. Jednak w prace nad przedsięwzięciem włączyli się także członkowie OSP, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Włodowice oraz pozostali mieszkańcy. Teren wokół Gminnego Ośrodka Kultury został odnowiony i zagospodarowany rodzimymi drzewami i krzewami. Zakupiono sprzęt ogrodowy, ziemię, korę i geowłókninę. Na nowo powstałym miejscu stanęła tablica informacyjno-edukacyjna. Rekultywacja terenu wpłynęła pozytywnie na odnowę naturalnego środowiska, a nowy teren stał się miejscem realizacji warsztatów edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców wsi.
Dwie następne inicjatywy zostały wykonane na terenie sołectwa Rudniki. Pierwsza z nich, „Rozwój ogrodu o znaczeniu przyrodniczym na terenie szkoły”, została zainicjowana przez grupę nieformalną reprezentowaną przez Romana Dziwińskiego, Mirosławę Muchę oraz Małgorzatę Piątkowską. W ramach tego działania wyrównano teren wokół budynku szkoły podstawowej, zakupiono niezbędne narzędzia oraz ziemię. Sadzenie 500 sztuk różnego rodzaju sadzonek drzew, krzewów, pnączy i rodzimych roślin odbyło się przy udziale Rady Rodziców działającej przy placówce, pracowników obsługi oraz członkiń Koła Gospodyń Wiejskich wraz z małżonkami. Opiekę i prace pielęgnacyjne pod nadzorem nauczycieli – współautorów przedsięwzięcia, objęli uczniowie. Dalsze prace pielęgnacyjne prowadzone były w ramach działalności proekologicznej. Na terenie inwestycji została także zamieszczona tablica informacyjno-edukacyjna.
Druga koncepcja była pomysłem Rady Rodziców funkcjonującej przy Szkole Podstawowej w Rudnikach, reprezentowanej przez Romana Dziwińskiego i Anetę Machurę. Inicjatywa pt. „Zagospodarowanie terenu wokół zbiornika wodnego tworzącego miejsce atrakcyjne pod względem zdobywania wiedzy przyrodniczej aktywnego wypoczynku” wzbogaciła środowisko naturalne poprzez stworzenie strefy biologiczno-ekologicznej dla rodzimych gatunków fauny i flory oraz strefy aktywnej edukacji. Zostały wykonane prace porządkowe wokół zbiornika, ukształtowano dno i brzegi, oczyszczono zbiornik. Wokół zbiornika wykonano ścieżkę, postawiono barierkę ochronną, ławeczki, kosze oraz tablicę informacyjno-edukacyjną.
Ostatnią, bardzo ciekawą inicjatywę podjęła grupa nieformalna „Pszczelarze Rudnik i Skałki”, reprezentowana przez Ewę Paulewicz-Koryl, Romana Dziwińskiego i Witolda Zacłonę. Przedsięwzięcie „Zwiększenie pogłowia i ochrona pszczoły miodnej” przyczyniło się do czynnej ochrony walorów przyrodniczych, zachowania bioróżnorodności regionu, w tym zachowania i ochrony dzikich owadów zapylających. W ramach zadania zostały zakupione, a następnie zasiedlone ule w liczbie 25 sztuk, (drewniane, ocieplane, z pełnym wyposażeniem), topiarki do odzyskiwania wosku oraz miodarki 4-kasetowe. W prace bartnicze zaangażowali się autorzy przedsięwzięcia oraz członkowie ich rodzin, posiadający wiedzę, umiejętności i wieloletnie doświadczenie pszczelarzy. Miód pozyskany z pasiek zostanie wykorzystany w gospodarstwach domowych oraz jako poczęstunek dla osób odwiedzających pasieki.
Inicjatywy realizowane w ramach projektu „Eco-lokalnie” cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem ze strony samych pomysłodawców, jak również lokalnej społeczności. Udało się zrealizować wiele ciekawych koncepcji, które przysłużyły się poprawie środowiska naturalnego i usprawniły zarządzanie obywatelskimi działaniami proekologicznymi na poziomie lokalnym. Mamy nadzieję, że urzeczywistnienie opisanych koncepcji stanie się przykładem i motywacją dla innych grup społecznych w sferze działań ekologiczno-obywatelskich.

Źródło informacji: Urząd Gminy Włodowice. Data utworzenia: 2017-01-03.
Wprowadził do systemu: Krzysztof Sygiet. Data wprowadzenia: 2017-01-03 13:05:43.
Zatwierdził do publikacji: Krzysztof Sygiet. Data publikacji: 2017-01-03 13:05:43.
czytano: 497 razy, id: 4628
drukuj zapisz do PDF poleć artykuł


Rejestr zmian
2017-01-03
Aktualizacja wiadomości
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Dodanie załącznika/ załączników
Krzysztof Sygiet

2017-01-03
Nowa wiadomość
Krzysztof Sygiet

Strona główna

 Filtrowanie bieżącej kategoriiArchiwum:

 Informacje

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

 Newsletter

WŁODOWICE
GW - gmina wiejska, Krakowska 26 42-421

tel.: (34) 315 30 01, (34) 315 30 30
e-mail: urzad@wlodowice.pl

Witamy w nowej wersji systemu BIP.
Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Gminy Włodowice 2020